Przewodnik AFerry.pl o podróżach promem zwierząt domowych w Europie

Mapa

Odzyskaj kalkulacje

Pewnie nie raz myślałeś o zabraniu swojego psa lub kota za granice, ale przestraszyły cię formalności. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem i krok po kroku zacznij planować podróż z twoim ulubieńcem, już dziś.

Jeszcze do niedawna podróże zagraniczne z naszym psem lub kotem były trudne do wyobrażenia. Teraz wystarczy wyrobienie specjalnego paszportu dla swojego czworonoga i gotowe. Należy jednak pamiętać, ze proces wyrobienia paszportu może potrwać kilka miesięcy, dlatego warto wcześniej pozbierać informacje o potrzebnych badaniach niezbędnych do wydania paszportu. Najlepiej skonsultować się z weterynarzem i zapytać czy nie ma obowiązku przeprowadzenia dodatkowych badan wymaganych przez kraj, do którego się wybieramy. Szczególne wymagania dotyczą podroży do i z Wielkiej Brytanii. Więcej o transporcie zwierząt domowych z i do UK na naszej stronie Taking your pet abroad from the UK .

Wyrobienie paszportu to tylko jeden z etapów przygotowujących zwierzę do wyjazdu za granice!

Dodatkowa informacja dla Polaków mieszkających w UK

Jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii, a wybierasz się na urlop do Irlandii, na Wyspę Man, Wyspę Wight lub Wyspy Normandzkie, twoje zwierzątko może podróżować z tobą bez żadnych formalności. Wystarczy tylko kupić bilet na prom.

Pet Travel Scheme (PETS). To specjalny system regulujący przepisy transportu zwierząt domowych do i z Wielkiej Brytanii w celu zapobiegania wścieklizny i innych chorób. Maksymalnie można zabrać ze sobą w podróż tylko 5 zwierząt. UWAGA! 1 stycznia 2012 nastąpiła zmiana przepisów.

Dokąd możesz zabrać psa/ kota.

W ramach regulacji unijnych zwierzęta domowe można swobodnie przewozić w obrębie krajów Unii Europejskiej oraz w wybranych krajach w Europie nie należących do UE pod warunkiem, ze nasze zwierzątko posiada wymagany paszport.

Kraje Uni Europejskiej:
Austria, Azory, Baleary, Belgia, Bułgaria, Wyspy Kanaryjskie, Ceuta, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Wyspy Owcze, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Gibraltar, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Madeira, Malta, Melilla, Holandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Polska.

Kraje w Europie poza UE:
Andora, Bośnia-Hercegowina, Chorwacja, Islandia, Szwajcaria, Norwegia, Monako, Watykan, Liechtenstein.

Wizyta u weterynarza.

Zanim rozpoczniesz ubiegać się o paszport dla swojego psa lub kota, koniecznie odwiedź weterynarza i skonsultuj wszelkie przepisy i wymagania dotyczące podroży twojego ulubieńca do wybranego kraju, w tym:

 • mikroczip. Śluzy do identyfikacji zwierząt. Aplikacja microchipu polega na wstrzyknięciu kapsułki z zakodowanym 15 cyfrowym numerem, który reaguje na fale radiowe wysyłane przez czytnik. Jest to elektroniczna forma tatuażu.
 • Szczepienie przeciw wściekliźnie. Jeżeli zwierzę było zaszczepione przeciwko wściekliźnie przed datą implantacji mikroczipa to w dniu implantacji mikroczipa zwierzę musi być ponownie zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Warto zabrać ze sobą w podróż świadectwo ostatniego szczepienia, mimo iż będzie ono także wpisane w paszport.
 • Według nowych przepisów z 1 stycznia 2012 nie wymaga się już ważnego badania krwi od zwierząt podróżujących z krajów UE do Wielkiej Brytanii
 • Zabieg przeciwko tasiemcowi przy podroży do Wielkiej Brytanii. Leczenie na tasiemca musi być przeprowadzone na 1-5 dni przed planowana przeprawą promową do UK i informacja o nim musi być zanotowana w paszporcie zwierzęcia. PAMIETAJ, że podróż z Polski do portów we Francji czy Holandii trwa kilkanaście godzin, wiec przebadaj psa co najmniej 2 dni przed podrożą.
 • Leczenie przeciw kleszczom i tasiemcowi przy podróży do innych krajów. Wymagane przy podróżach do Irlandii i na Maltę. Zanim stawimy się na odprawie promowej, twoje zwierzę musi zostać poddane leczeniu przeciw kleszczom i tasiemcowi nie później niż 24h przed odprawa, ale nie wcześniej niż 48h. Informacja o tym leczeniu musi zostać zapisana w paszporcie! W przypadku wyjazdów do Finlandii i Szwecji wymaga sie tylko leczenia przeciw tasiemcowi.

Dodatkowa informacja dla zwierząt młodszych niż 3 miesiące, które nie były szczepione przeciw wściekliźnie.

Paszporty dla zwierząt

Posiadając świadectwa szczepień przeciw wściekliźnie oraz wszczepienia mikroczipu, możemy zacząć ubiegać się o paszport dla naszego ulubieńca. Paszport ten został opracowany przez organy Unii Europejskiej. W Polsce jest on wydawany przez weterynarzy upoważnionych przez Główny Inspektorat Weterynarii.

Paszport dla zwierząt wydawany jest bezterminowo, ale pamiętaj, aby posiadał on ważne daty badan, szczepień i leczenia.

Co weterynarz musi wpisać do paszportu:

 • szczepienie przeciw wściekliznę
 • zabieg na tasiemca wymagany w podroży do UK ( 1-5 dni przed przeprawę promowę
 • data implantacji mikroczipu wraz z jego numerem.
 • leczenie przeciw kleszczom i tasiemcowi (wymagane wyłącznie przy podroży do Irlandii i Malty)
 • leczenie przeciw tasiemcowi (wymagane wyłącznie przy podroży do UK, Szwecji i Finlandii)

Przewoźnicy oferujący bilety promowe dla zwierząt online

Po załatwieniu wszystkich formalności, związanych z wydaniem paszportu, czas na zakup biletu promowego online. Korzystając z wyszukiwarki promów na Aferry.pl możesz kupić bilet na prom nie tylko dla siebie, ale i twojego zwierzątka z następującymi przewoźnikami:

Więcej informacji o przeprawach promowych zwierząt na stronach poszczególnych przewoźników podanych powyżej.

Porady dla właścicieli psów

 • Upewnij się, czy twój pies będzie przewożony w odpowiednich warunkach na promie. Sprawdź, czy nie będzie mu za gorąco.
 • Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie z zamkniętymi oknami, a przede wszystkim podczas gorącej pogody.
 • Pamiętaj, ze podczas podroży pies będzie potrzebował wodę. Zabierz odpowiednią ilość.
 • Jeśli podróż będzie krótka, nie karm psa tuz przed wyjazdem.
 • Pamiętaj o zabraniu kagańca i/ lub ulubionych zabawek naszego zwierzątka

Mimo posiadania paszportu, psy nie mogą podróżować bez opiekuna!

Mamy nadzieje, ze powyższy przewodnik, przygotuje was lepiej na podróże morskie ze swoimi zwierzątkami

cWszystkie prawa zastrzeżone - AFerry.pl. Teksty są objęte prawem autorskim


Zapisz sie po ofery

Badz na biezaco z ofertami specjalnymi