Odprawa promowa w porcie

Mapa

Odzyskaj kalkulacje

Odprawa na prom ogólnie jest łatwiejsza niż odprawa na samolot, ale warto zapoznać z kilkoma wskazówkami, jak zachować się w porcie i w terminalu promowym.

Odprawa biletowo - paszportowa w porcie.

Aferry.pl postara przybliżyć ci proces odprawy promowej od momentu wjazdu na teren terminalu promowego do wejścia na pokład. Przed podrożą warto zapoznać się z planem terminalu, aby potem niepotrzebnie błądzić. W porcie zwracaj uwagę na tablice i znaki nawigujące do odpowiedniej bramki z kontrola biletowo - paszportowa oraz kontrola celna, szczególnie jeśli z portu wypływają promy kilku przewoźników na różnych trasach. Jeśli będziesz przeprawiać się w porcie poza Polski, zapoznaj się ze zwrotami dotyczącymi terminalu i odprawy promowej w danym jeżyku. Większość portów posiada dwujęzyczne tablice w jeżyku narodowym i angielskim (CHECK IN - odprawa). Dość często występują na nich piktogramy rodzajów pojazdów (osobowe, ciężarówki, autobusy, kampery), co bardzo ułatwia dojazd na właściwy punkt odprawy.

Jeśli w danym porcie znajduje się kilka terminali promowych, pamiętaj, aby dojechać na właściwy punkt odprawy przewoźnika, z którym płyniesz.

Pamiętaj o zabraniu emaila Aferry.pl z numerem rezerwacji biletu i dokumentu tożsamości!

  • Pasażer pieszy. Po przyjeździe do terminalu kieruj sie znakami do przewoźnika promowego, z którym płyniesz i szukaj znaku z odprawa dla pieszych pasażerów. Odprawa pasażerska odbywa się zwykle w budynku, podobnie jak odprawa na lotnisku. Najpierw udaj się na odprawę biletowo - paszportowa swojego armatora, a stamtąd zostaniesz przekierowany na poczekalnie. W zależności od przewoźnika i trasy odprawa dla pieszych pasażerów kończy się miedzy 30-45 min. przed planowanym odpłynięciem.
  • Pasażer z pojazdem. Wjeżdżając do portu, kieruj się znakami do przewoźnika promowego, z którym płyniesz i szukaj znaku z odpowiednim piktogramem pojazdu, którym jedziesz (osobowy, ciężarowy). Jedz ostrożnie wybranym pasem ruchu do punktu odprawy swojego armatora. Bedzie on przypominać dawny przejazd przez punkt graniczny, np. miedzy Polska i Niemcami. To tutaj sprawdza się dokument tożsamości i numer rezerwacji biletu. W ramach karty pokładowej otrzymujemy kartę z numerem/ litera pasu wjazdu na prom. Po zaparkowaniu samochodu w odpowiednim pasie czekamy na znak wjazdu na prom. Jeśli wciąż mamy dużo czasu, możemy udać się do głównego budynku terminalu, aby skorzystać z toalet i zrobić ostatnie zakupy. W niektórych portach odbywa się także rutynowa kontrola celna, np w porcie w Calais we Francji możemy spotkać się z kontrolą bagażnika. Celnicy sprawdzają, czy nie przewozimy nielegalnie żadnych przedmiotów lub osób. Wjeżdżając na prom, załoga pokaże ci miejsce do parkowania. Pamiętaj, aby zostawić pojazd na ręcznym hamulcu. Wysiadając, zabierz wszystkie potrzebne rzeczy, bo nie będziesz mogli powrócić do samochodu podczas przeprawy. Zapamiętaj tez numer pokładu, na którym zostawiłeś pojazd, aby łatwo do niego powrócić na czas zjazdu z promu. W zależności od trasy i armatora odprawa promowa dla zmotoryzowanych pasażerów kończy się 1 godzinę przed planowanym odpłynięciem promu.
  • Pasażer niepełnosprawny. Zapoznaj się z udogodnieniami dla osób z ograniczoną mobilnością w terminalu promowym na naszej stronie Niepełnosprawni na promie

Warto pamiętać

  • Dojazd do portu. Planując wyjazd to portu, sprawdź dokładnie kiedy zaczyna i kończy się odprawa promowa. Informacje te znajdziesz w emailu z potwierdzeniem rezerwacji biletu. Jeśli nie jesteś pewien, o której masz się stawić w terminalu, Skontaktuj sie z Aferry.pl. Jeśli będziesz przeprawiać się z pojazdem, przyjedź wcześniej, aby ominąć ewentualne kolejki. Podobnie pomyśl o niespodziewanych korkach lub pracach drogowych na drodze do portu. Wcześniejszy wyjazd z domu zawsze wskazany. To samo dotyczy dojazdu środkami transportu publicznego, tj, autobusem lub pociągiem.
  • Dokumenty. Nie zapomnij zabrać wydrukowanego emaila z numerem rezerwacji promu oraz dokumentu tożsamości, tj. paszport lub dowód osobisty. Przeprawiając się samochodem, pamiętaj o zabraniu dokumentów potrzebnych do prowadzenia pojazdu za granica. Więcej na naszej stronie Samochodem po Europie.
  • Bezpieczeństwo na promie. Pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa na promie. Nie wychylaj się za bardzo poza barierkę na tarasie. Notowano już wypadki wypadnięcia poza burtę, np. podczas robienia zdjęć. Uważaj tez, zjeżdżając samochodem z rampy.

cWszystkie prawa zastrzeżone - AFerry.pl. Teksty są objęte prawem autorskim


Zapisz sie po ofery

Badz na biezaco z ofertami specjalnymi