Obserwacja zorzy polarnej na promie

Mapa
  • Obserwacja zorzy polarnej na promie

    Wybierz się do Norwegii

Czyli tańsza opcja wycieczki na Aurora Borealis jesienią

Przeprawy promowe do Skandynawii jesienią i zimą mogą stworzyć niepowtarzalną okazję do obserwacji zorzy polarnej.

Obserwacja zorzy polarnej w Skandynawii, UK i nad Bałtykiem

Zorza polarna to spektakularne zjawisko powstałe w burzy geomagnetycznej, czyli w wyniku zderzenia naładowanych cząsteczek pochodzących z wiatru słonecznego z atomami w górnej części atmosfery. Następuje wtedy przepływ prądu. Cząsteczki odchylane są przez działanie pola magnetycznego i poruszają się spiralnie wzdłuż linii łączących oba bieguny. Ten proces wywołuje efekt świecenia zorzy. W Europie zjawisko to występuje w obszarze kola podbiegunowego. Najlepszymi miejscami do obserwacji tego spektaklu świateł jest Islandia, Laponia czy wyspy Lofoty w Północnej Norwegii. Eksperci z NASA przewidują, że świecenie zorzy polarnej będzie najbardziej intensywne od 50 lat, ze względu na wzmożoną aktywność słońca. Dzieki temu jesienią zorza polarna może być widoczna w niższych szerokościach geograficznych, np. w Helsinkach, Sztokholmie. Mariehamn lub Oslo. Na specjalnej stronie można śledzić prognozę dla zorzy polarnej w Europie. Okazjonalnie Zorzę Polarną można obserwować w północnych częściach Wielkiej Brytanii, jak na Szetlandach, Orkadach, Hebrydach i na głównym lądzie Szkocji.

Obserwacja zorzy polarnej na promie.
Obserwacja zorzy polarnej na promie.

Weź prom do Skandynawii, aby zobaczyć zorzę polarną tej jesieni!

Aferry.pl sugeruje tańszą opcje wycieczki w poszukiwaniu zorzy polarnej. Zamiast rezerwować wyjazd od Laponii czy na Lofoty, można kupić bilet na nocny prom do Szwecji, na Alandy do Finlandii lub Norwegii i podziwiać Aurorę Borealis z pokładu statku. Oczywiście tak samo jak w przypadku touroperatorów nie ma żadnej gwarancji, że zorza będzie widoczna na czas naszej podroży. Nawet jeśli zjawisko będzie aktywne, to dodatkowo musimy mieć dobrą pogodę bez chmur i deszczu. Świecenie zorzy zazwyczaj widoczne jest między 22.00 a 2.00. Przebywanie z dala od oświetlonych miejsc będzie wskazane. Przeprawa promowa przez Bałtyk, jak najbardziej będzie dogodnie ciemnym miejscem do obserwacji tego zjawiska. Tak czy inaczej nocna przeprawa niesie ze sobą dodatkową korzyść, a mianowicie nocleg na pokładzie. Możemy np. polecieć do Sztokholmu i zabrać nocny rejs do Helsinek lub odwrotnie albo wziąć prom z Hirtshals w Danii do Bergen w Norwegii. Tym sposobem nie stracimy pieniędzy na akomodację na czas podroży na zorzę.

Najlepsze trasy promowe w Europie do obserwacji Aurora Borealis

Przeprawiając się promem przez Morze Północne do Norwegii lub przez Bałtyk do Szwecji i Finlandii, możemy mieć szczęście, aby zobaczyć to spektakularne świetlne zjawisko. W związku z tym szanse na zobaczenie zorzy polarnej będziemy mieli, płynąc statkiem do Skandynawii, do Norwegii , Szwecji, Finlandii, Szkocji oraz na Alandy . AFerry.pl poleca w szczególności nocne rejsy na trasach:

Nie zapominajmy, że przebywanie na promie w okresie jesienno - zimowym, to również dobra okazja do Inhalacji jodu .

© Wszystkie prawa zastrzeżone - AFerry.pl. Teksty są objęte prawem autorskim

zapisz sie i zaoszczedz

Badz na biezaco z ofertami specjalnymi

Odwiedź nas na

Facebook
Twitter
Google Plus
Nk
YouTube